Հանդիպում Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի հետ Ագրարայինի ուսանողներն այսօր ավելի ուժեղ դարձան մասնագիտության ասպարեզում
Ռեկտոր, տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Հրաչյա Զաքոյանը ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Սուրեն Թովմասյանի հետ այսօր՝ փետրվարի 17-ին կայացած հանդիպման ժամանակ նշեց, որ Ագրարային համալսարանի ուսանողները պետք է ուժեղ լինեն իրենց մասնագիտության ասպարեզում: Այս կարգի ձեռնարկներն իրապես նպաստում են, որ ուսանողներն ավելի նպատակասլաց ու խելամիտ կյանքի կոչեն իրենց ձգտումներն ու երազանքները, հասկանան այն առավելությունները, որ տալիս է իրենց ընտրած մասնագիտությունը: Չէ որ պատեհ առիթ էր ընձեռվել ոլորտի զարգացման միտումների, բարեփոխումների, աշխատանքի հնարավորությունների մասին տեղեկանալ հենց ղեկավարից: Իսկ բուհի համար հատկապես շոյիչ է, որ մասնագիտական հանրության եւ ուսանողների հետ հանդիպումների շարքը պարոն Թովմասյանը սկսեց Տերյան 74-ից:
Ագրարայինը բուհերից առաջինն է, որ աշխատանքային կիսամյակի համակարգը ներդրեց, երբ ավարտական կուրսի ուսանողների համար ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակն ամբողջությամբ մասնագիտական փորձուսուցման-աշկերտության շրջան է, եւ տեսական գիտելիքը փորձով ամրակայելու բացառիկ հնարավորություն են ստացել: Պարոն Թովմասյանը ներսից եւ գերազանց է ճանաչում բուհական համակարգը, ուստի բարձր գնահատեց այս նորամուծությունը, համոզված, որ ավելի լայն հնարավորություն կտա, որ գործատուն հստակեցնի ապագա մասնագետների գիտելիք-հմտություններին ներկայացվող պահանջները. կրթական ծրագրերը կշահեն, եթե դրանցում արտացոլվեն արտադրության պահանջներն ու առաջընթացի տեսլականը:
Վերջին տարիներին ահռելի փոփոխություններ են կատարվել ԿԿ-ում՝ ԱՏՏԵ-ի ներդրում, նորագույն ծրագրակազմեր, որոնց շնորհիվ աշխարհի հետ համընթաց-արժանապատվորեն քայլելու հնարավորություն ունենք: Կոմիտեի պատասխանատվության եւ գործառույթների շրջանակն ընդգրկուն է՝ անշարժ գույքի գնահատում, գրանցում, էլեկտրոնային շտեմարանի ստեղծում, կադաստրային արժեքի վերանայում, գեոդեզիական եւ քարտեզագրական, տարածական տվյալների համակարգի ներդրում, օրենսդրական կարգավորումների լավարկում: Տեսանելի ապագայում հանրությանը կներկայացվի ազգային գեոպորտալը:
Հարցերը շատ էին, պատասխանները՝ սպառիչ: Մեր հյուրը հատկապես ուսանողների հարցերն էր կարեւորում, որոնց շնորհիվ, դարձյալ կրկնենք՝ նրանք մասնագիտության ասպարեզում ավելի ուժեղ դառնալու ուղիղ-հրաշալի հնարավորություն էին ստացել: